ESENLER’DE BAYBURT COŞKUSU

by admin

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Esenler Şubesi her yıl Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Bayburt Yöre Gecesi” programında hemşerilerimizi bir arada buluşturdu. Yöre Gecesi bu yıl Esenler Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Gece ilk olarak Bayburt Kültür ve Yardım Derneği erkek folkröl ekibinin yöresel bar oyunlarıyla start aldı. Folkröl ekibinin ardından Bayburt’un yöresel renklerinden biri olan cirit oyunu oynandı ve bu oyunda salondaki seyircileri oldukça eğlendirdi. Daha sonra Bayburt Kültür ve Yardım Derneği kız folkröl ekibi yöresel oyunlarıyla gecede sahne aldı. Ardından Öcal Siyer’in oynattığı Deve oyununa geçildi ve coşkunun üst düzeylere çıktığı oyunda Gazze Belediye Başkanı Refik Salim Mekki’ye Türk bayrağı hediye edildi.

Gecede bir konuşma yapan Bayburt Kültür ve Yardın Derneği genel Başkanı Abdurrahman Polattimur şunları söyledi; Yıllardır bu programları aksatmadan Ramazan programlarını idrak edip Anadolu insanları kültürel anlamda bir araya getiren Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu’ya ve bütün ekibine teşekkür etmek istiyorum. Bizler gurbeti memleket yapmış insanlarız. Esenler’in her sokağını her caddesini Bayburt’un bir Cumhuriyet Caddesi gibi, Uzurlu Caddesi gibi, Şingah Mahallesi gibi, Kaleardı gibi sevmemiz lazım ve Bayburt’un 185 tane köyü gibi sevmemiz lazım. Bayburt Türkiye’nin en küçük ili olabilir ama bu ülkenin Bayburt çimentosudur. Bayburtlu her gittiği yerde kendini sevdiren komşusuyla iyi geçinendir. Bizler dernekçiler olarak nasıl Bayburt’un manevi yönünü, kültürünü sizlere bizler gibi bu memlekette yaşayan insanlara anlatmaya gayret ediyoruz. Dede Korkutlar’dan Şair Zihnilerden bahsediyoruz, Abdulvahab Gazi Hazretlerinden, Ekmelüddin Baberti Hazretlerinden bahsediyoruz. Celalisi, irşadisi, Hicranisinden bahsediyoruz. Kahramanlık denildiği zaman göğsünü gere gere Kop Dağında yatan 15.000 şehitten bahsediyoruz. Kocatepe’de İstiklal Savaşının kahramanı Agah’tan, Bağdat’ın kapısına dayanan Genç Osman’dan bahsediyoruz. Kısacası biz Bayburt’un Bayburtluyu anlatması için sizlerle gönül gönüle oluyoruz.

Birazdan kültürümüzün parçalarından olan folkröl, cirit, Deve oyunu gibi bazı skeçlerimiz olacak. Özellikle Deve Oyunundan biraz bahsetmek istiyorum. İpek yolu taşımacılığından Bayburt bir geçiş noktasıydı. Bütün deve kervanları Bayburt’tan onarılırdı ve oradaki Çayırlarda Deve güreşleri ve Deve oyunları oynanırdı. Bizlerde bunu 1989 yılında Bayburt il olduktan sonra rahmetli Fehim amcayla beraber kültürümüzün bir parçası haline getirdik. Ve Derneğimizin her etkinliğinde Deve oyununa yer vermeye gayret gösteriyoruz. Ben bu duygularla bugün bizi burada bir araya getiren belediye Başkanıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Abdurrahman Polattimur’un konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’da bir konuşma yaparak şunları söyledi. Esenler’in kardeşliğini Ramazan’ı vesile ederek bereketlendirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Bayburtluların güvenilecek çok dürüst insanlar olduğunu, dernekçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının yöresel ve kültürel etkinlikler yaparak Bayburtluları bir araya topladığını dile getirdi. Esenler’de gelenek haline gelen en büyük iftar sofrasını bu yıl Somali’ye taşıyacaklarını anlatan Göksu, Somali için başlatılan yardım kampanyasını anlatarak konuşmasına devam etti. Somali için seferber olan Esenler’de herkesin kardeşlik sevgisiyle hareket ettiğini vurgulayan Göksu, “Bizim kardeşliğimize göz dikmek isteyenler, kardeşliğimizi bozmak isteyenler bilsinler ki bu kardeşliği kimse bozamaz. Biz ne kadar Adıyamanlıysak, bir o kadar da Trabzonluyuz, Rizeliyiz, Erzurumluyuz, Bayburtluyuz biz hep beraber Türkiyeliyiz ” dedi.

Konuşmacıların ardından Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur, Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu’ya Bayburt bakırından yapılmış yöresel bir fincan setini hediye etti. Ayrıca Abdurrahman Polattimur Gazze Belediye Başkanı Refik Salim Mekki’ye Bayburt Bakırı işçiliğinden yapılmış bir tepsi, İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak’a Her yönüyle her köyüyle Bayburt kitabını ve İstanbul Milletvekili Bülent Turan Yöresel Ehramdan kravat hediye etti.

Hediyelerin verilmesini ardından sahneye Devran çıktı, Bayburt’un yöresel türküleriyle izleyenleri keyifli dakikalar yaşattı ve yeni çıkacak olan albümündeki parçayı ilk kez Esenler’de seslendirmiş oldu. Devran’ın ardından gecede sahneye son olarak Musa Küçük çıktı ve türküleriyle izleyenlere coşku dolu anlar yaşattı. Musa Küçük’ün türküleriyle gece son buldu.

Geceye katılanlar arasında İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, İstanbul Milletvekili Bülent Turan Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, Gazze Belediye Başkanı Refik Salim Mekki, Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Ensar Özcan, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Ünsal Kıraç, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Temel, Esenler Belediye Başkan Yard. Aydın Polat,çok sayıda köy, belde dernek başkanları ve  Bayburtlu hemşerilerimiz katıldı.

You may also like

Leave a Comment