BAYBURTLU GENÇLER KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

by admin

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Gençlik Kollarının bu yıl ilk defa organize ettiği Bayburt Bar Oyunları yarışması Bahçelievler yeni sahnede gerçekleşti.

Yoğun katılımın olduğu programda Bayburt’un birbirinden güzel yöresel oyunları sergilendi. Gençleri kaynaştırma noktasında önemli işlere imza atan Gençlik Kolları ilkini düzenlediği Bar Oyunları yarışmasıyla gençleri yine bir araya getirdi. Yarışmada Pınarlı Köyü Derneği, Petekkaya Köyü Derneği, Taşçılar Köyü Derneği, Bahçelievler Şube ve Bağcılar Şubesi yarıştı.

Bar Oyunları Yarışmasına Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur ve yönetim kurulu, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Bahçelievler Bel.Bşk.Yard. İ.Hakkı Özhan, Güngören Bel.Bşk. Yard. Ensar Özcan, köy dernekleri Başkanları ve çok sayıda Bayburtlu hemşeriler katıldı.

Program ilk olarak istiklal marşının okunmasının ardından Gençlik Kollarının ve genel merkezin sinevizyon gösterisiyle başladı ve daha sonra konuşmacılar sahne aldı.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur konuşmasında; 1932 yılında Bayburt Halk evini kurarak Bar oyunlarının günümüze taşınmasında büyük önemleri olan değerli büyüklerimizi Mehmet Turan, Mahmut Kemal Yanbeğ, Ekrem Ocak, Selahattin Tuncel ve Cemal Yatişen’i saygıyla anıyorum.

Kültür derneklerimizin temel unsurudur. Cenaze kültürüne verdiğimiz değer kadar Bar oyunlarına da değer vermek zorundayız. Bugün çocuklarımızın düğünlerinde farklı kültürlerin oynandığını görüyoruz. Dernek Başkanlığına seçiliyorsak tüzüğümüzü iyi okuyarak bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek zorundayız. Birçok köy derneğimizin İstanbul’da mezarlıkları var ben hep şunları söylemiştirim onlara, ölüye sahip olmak için herkes yarışır, önemli olan diriye sahip çıkmaktır. Bizlere atalarımızın dedelerimizin bırakmış olduğunu bu kültür mirasına sahip olmak düşer. Ekim ayın da başlayan yarışma sürecimizde 12-13 derneğimiz vardı. Fakat döküle döküle üç derneğimiz iki tanede şubemiz kaldı. Burada ki anne babalar bu işe biraz daha sahip olursalar bizim kapımız her zaman açık onlara. Burada bugün kimin birinci olduğu önemli değil, yarışacak olan 35 tane pırıl pırıl gencimizin bu mirası öğrenmiş olmaları en önemli noktadır. Bugün burada yarışan çocuklarımızı cani gönülden kutluyor, hocalarımız İsmet Bozat, Görgön Ateş kardeşlerime, yarışmaya katılan dernak başkanlarıma, her zaman bizim yalnız bırakmayan Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’na ve sizlere ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Gençlik Kolları Başkanı Ercan Kazel konuşmasında; Değerli misafirlerimiz, bildiğiniz gibi günümüzdeki genç nesil kültürünü tam olarak öğrenmeden yoksun yetişmektedir. Gençlik kolları olarak bizler bu eksikliği gördük, bu noktada birşeyler yapma ihtiyacı hissettik ve Bayburtlu gençler kültürüyle buluşuyor, sloganıyla  2010 Eylül ayında projelendirdiğimiz, Bayburtumuzun önemli kültürel miraslarından biri olan halkoyunlarıni gündeme taşıdık. Bu noktada bütün derneklerimizle irtibat haline geçtik, ziyaretlerde bulunduk, her fırsatta bunu duyurduk. Eğitim sürecinden sonra da hedefimiz, bir halkoyunları yarışması yapıp bu süreci taçlandırmaktı. işte bu amaçlarla çıktığımız  yolda bu akşam çok şükür hedeflediğimiz noktaya kısmen ulaşmış oluyoruz. Yaklaşık 100 gencimiz, 4-5 aylık eğitim süreciyle halkoyunlarımızın bir kısmını öğrenmiş oldular. Bütün yarışmacı genç kardeşlerimi gösterdikleri bu medeni cesaretlerinden ve özverilerinden ötürü ayrı ayrı kutlamak istiyorum. Hedefimiz, kültürünü bilen değerlerinden kültüründen ilham alarak, başarılar kazanan ve hayatına devam eden bir genç nesli türkiye mize, toplumumuza kazandırmaktır. Bu açıdan STK’ların önemi her geçen gün artmaktadır. Hepinizi allaha emanet ediyorum, dedi.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu kouşmasında; Osman Develioğlu: Herşeyden önce Gençlik Kollarını böyle bir program yaptığından dolayı tebrik ediyorum. Bayburt Kültür ve Yardım Derneğinin İlk kurulan hemşeri derneklerinden biri olduğunu biliyorum. Hemşeri dernekleri örfünü, adetini, geleneklerini ve kültürünü unutmama anlamı itibariyle büyük şehirlerde ve büyük şehire adaptasyon noktasında önemli bir rol oynar. Bayburt Derneğide kültürünü hemşerilerine anlatma noktasında önemli adımlar atıyor onları kutluyor başarılarının devamını diliyorum.dedi

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şadi Kekeç konuşmasında; Böylesini tarihsel motiflerimizin işleneceği Bar Oyunları yarışması mirasımıza minnet duyduğumuzun göstergesidir. Gençlerimiz birlik  olarak bu yolda yürümeye devam etmelidirler. Yarışmalar, futbol turnuvaları, geziler gibi v.s  tekinlikler düzenleyerek bir gencin sosyal olaması için gençlerimize oluşumunu daha önceden hazırladığımız bir alt yapı bırakıyoruz. Onlardan da bu oluşumlara katılıp sahip çıkmalarını bekliyoruz.dedi

Haber69 Dergisi İmtiyaz sahibi Remzi Kırık konuşmasında: Bugün bu güzel ve nezih toplantıyı düzenleyen Genel Başkanımız Abdurrahman Polattimur beyefendiye ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Bizlerde bugün juri üyesi olarak kültürümüz adına yarışacak olan çocuklarımızın değerlendirilmesini yapacağız. Burada önemli olan kültürümüzün yaşatılmasıdır hepinize saygılarımı sunuyorum.dedi

Halk Oyunları hocası Görgün Ateş konuşmasında; Halk oyunları ait olduğu toplumun kendine özgü karakterini taşıdığı, yörenin duygu düşünce ve davranışlarını sergileyen bir kültürel kimliktir. Birlikte oynanılarak kaynaşma ve paylaşmının yanı sıra bireyin toplumsal gelişiminde de katkıda bulunur. Baş barıyla karşı durmaktır Kop dağında düşmana, Veysel’den geçip Garabet’in kızına sevdalanmaktır, Sevdamızı da Gül dalına anlatmaktır Bayburt, dedi.

Konuşmacıların ardından program Kız Bar ekibinin sahne almasıyla start aldı ve Hançer barının oynanmasının ardından yarışmaya geçildi. Derneklerin sahnede performanslarını sergilemesinin ardından, Jüri üyelileri Bayburt Kült. ve Yard. Der. Bşk.Yard. Yılmaz Kaya, Bayburt Gündem Gazetesi İmtiyaz sahibi Mehmet Demirer, Haber69 Dergisi imtiyaz sahibi Remzi Kırık, 1991 Folkrol dünya şampiyonu Ömer Ağdağ ve 1991 Folkrol dünya şampiyonu Fuat Yılmaz’ın verdiği oylarla yarışmanın birincisini seçtiler.

Bayburt Bar oyunları yarışmasının bu seneki birincisi Bağcılar Şube oldu.

Daha sonra Muhsin Bayburtlu programda sahne alarak izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattı. Son olarak Bayburt’un Yöresel bir skeçi oynandı ve ödül töreninin ardından çekilen hatıra fotoğfarlarının program sona erdi.

You may also like

Leave a Comment