Folklor oyunları yarışmasının 2.sini yaptık

by admin

Kültürel Mirasımız olan Barlarımız yarıştı, gençlerimiz kaynaştı.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Gençlik Kollarının geçen yıl ilkini organize ettiği Bayburt Bar Oyunları yarışmasının ikincisi bu yıl Bahçelievler yeni sahnede gerçekleşti. Salonun tamamının dolduğu programda Bayburt’un birbirinden güzel yöresel oyunları sergilendi.

Gençleri bir araya getirme noktasında önemli işler yapan Gençlik Kolları, geleneksel hale getirdiği Bar Oyunları yarışmasıyla Bayburt’un yöresel oyunlarını yaşatıyor.

Yarışmada Arslandede Köyü Derneği, Alapelit Köyü Derneği, Devetaşı Köyü Derneği, Eyüp Bayburt Derneği, Masat Köyü Derneği, Kalecik Köyü Derneği, Petekkaya Köyü Derneği ve Pınarlı Köyü Derneği birbirleriyle tatlı bir rekabete girdiler.

Petekkaya Köyü Derneği bu senin birincisi oldu

Ekipler sahneye birer birer çıkarak performanslarını sergilediler. Yarışmanın Jüri üyeliklerini Lütfi Sülo, Ahmet Çağıldak, Atilla Zeybek, Fuat Yılmaz ve Ömer Akdağ yaptı. Jüri üyelerinin oylaması sonucu Bayburt Bar oyunları yarışmasının bu seneki birincisi Petekkeya Köyü oldu. Yarışmanın İkincisi Pınarlı Köyü olurken, Üçüncüsü de Alapelit köyü oldu.

Bar Oyunları Yarışmasına Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur ve yönetim kurulu, Bahçelievler Bel.Bşk.Yard. İ.Hakkı Özhan, Şube Başkanları, Köy Dernekleri Başkanları ve çok sayıda Bayburtlu hemşerilerimiz katıldı.

Program ilk olarak saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından konuşmacılar sahne aldı.

Polattimur ‘‘Kültür bir milletin var olmasının en başlıca sebeplerindendir’’

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur konuşmasında, Memleketi gurbet yapmış bizim gibi insanlarda, bu büyük metropolde fazla kültürümüzde erozyon yaşamadan eski geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Dernek olarak çocuklarımıza ve gençlerimize çok değer veriyoruz. Örneğin, 29 Ocak’ta yaptığımız 6.geleneksel bilgi yarışması ve 29 Nisan başlayacak olan 12. Geleneksel turnuvamız gibi. 2005 yılında göreve geldiğimizde Bayburt’un neredeyse bir folkrol ekibi yoktu. Ama biz bugüne kadar yaklaşık 600 çocuğumuza barlarımızı öğrettik. İçlerinden 2-3 tanede çok güzel ekiplerde çıktı. Bugün burada 3 aylık eğitim almış ekipleri izleyeceğiz. Hataları da olabilir heyecanları da ama tek bir doğruları var, oda bu işi öğrenme sevdaları. Bayburt’un 184 tane köyü var ve bugün burada 8 tanesi yarışıyor. Anneler bacılar bu iş birazda sizde bitiyor. Kocalarınıza evde telkinde bulunun neden bizim çocuklarımız bu eğitimleri almıyor diye. Ebeveynler olarak bu işe sevda vereceksiniz ve bizde dernek olarak sizi maddi manevi imkanlar sunarak bu kültürümüzü yaşatacağız, dedi.

Emirali ‘‘Bugün buraya katılan 8 köy derneği de yarışmanın birincisidir’’

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Halil İbrahim Emirali konuşmasında, Bizler Gençlik Kolları olarak büyük metropol şehirlerde kültürümüzü çeşitli etkinliklerle yaşatarak gençlerimizi bir çatı altında toplamaya özen gösteriyoruz. Bunun akabinde ilk olarak 6 yıl önce Gençlik Kolları kurucu Başkanı Süleyman Şahin’in başlattığı dernekler arası bilgi yarışmasını devam ettirerek, bilgileri yarıştırıp çocuklarımızı kaynaştırıyoruz.

Çeşitli tarihi yerlere geziler düzenleyerek tarihi bilincimizi yaşatıyoruz ve periyodik olarak düzenli zamanlarda Köy Derneklerine ziyaretlerde bulunuyoruz. Ramazan ayında Gençlik Kolları olarak Bahçelievler Hasan Doğan Spor Kompleksi yanına kurulan iftar çadırında stant açarak Bayburtlu gençleri bir araya getiriyoruz. Ramazan günleri içerisinde standa Bayburt’un tanınmış simalarının da ziyaret ettiği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde olunarak bu oluşum noktasında daha sağlıklı adımlar atıyoruz. Bayburt’un en önemli kültürel mirasından biri olan folkloru İstanbul’da yaşatmak, gençlere bu kültürü ulaştırmak, onları kendi kültürleri ile donatmak için Gençlik Kolları olarak folkrol dersleri eğitimleri veriyoruz.  Bunun neticesinde de geçen yıl bir önceki Gençlik Kolları Başkan Ercan Kazel’in ilkini yaptığı geleneksel Bar yarışmamızın bugün burada ikincisini icra etmekteyiz.

Yozlaşmaya yüz tutmuş kültürümüzü bu tür etkinlikler düzenleyerek, gençlerimize aktarıp örf, adet ve ananelerinden kopmamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Son olarak yaptığımız bu tür etkinlikleri sizlerin destekleriyle her yıl bir çıta daha yukarı taşıyarak daha güçlü bir Bayburt Gençliğinin olmasını diliyoruz. Özellikle köy dernekleri başkanlarımızdan programlarımıza eşleri ve çocuklarıyla katılmasını önemle rica ediyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum, Allaha emanet olun.

Kekeç, ‘‘Bu tür faaliyetler birlik ve beraberlik ruhunu arttırmaktadır’’

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şadi Kekeç konuşmasında; Böylesini tarihsel motiflerimizin işleneceği Bar Oyunları yarışması mirasımıza minnet duyduğumuzun göstergesidir. Gençlerimiz birlik olarak bu yolda yürümeye devam etmelidirler. Yarışmalar, futbol turnuvaları, geziler gibi v.s tekinlikler düzenleyerek bir gencin sosyal olması için gençlerimize oluşumunu daha önceden hazırladığımız bir alt yapı bırakıyoruz. Onlardan da bu oluşumlara katılıp sahip çıkmalarını bekliyoruz, dedi.

Develioğlu, ‘‘Geçmişini unutanların geleceğini başkaları yazar’’

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu konuşmasında, Derneğinizi ve özellikle Gençlik Kollarını böyle bir programı yapabildiklerinden dolayı tebrik ediyorum.  Bugün buradaki 8 ekip kültürünün, örfünün, adetinin ve geleneğinin ilerlemesi noktasında bu gayreti ortaya koyduklarından dolayı yarışmacıları ve hocalarını kutluyorum. İstanbul’da ki metropolde kendinizi biraz bırakırsanız dişlileri sizi öğütür yok eder. İşte bu birliktelik ve beraberlikler buna engel olacak en önemli hususlardan birisidir. Ben Derneğinizin kıymetli Başkanı Abdurrahaman Polattimur’u kültürel programlar ve hemşehri dernekçiliği noktasında iyi çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum, dedi.

Kaymak ‘‘Derneklerin Kültürel faaliyetlerle öne çıkması çok daha anlamlı ve kalıcıdır.

Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak konuşmasında, İstanbul gibi büyük bir şehirde kültürümüzü korumak çok zor. Hemşehri derneklerimizin yapmış olduğu bu tür etkinlikler çok önemli. Öncelikle birlik ve beraberlik sağlanarak, kültürümüz yaşatılıyor. Bazen bir derneğin sadece cenazelerde, düğünlerde insanları bir araya getirmesinin ötesinde sosyal ve kültürel faaliyetlerle öne çıkması çok daha anlamlı ve kalıcıdır. Bu manada Bayburt Kültür ve Yardım Derneği 3 yıldır izlediğim kadarıyla çok güzel çalışmalar yapıyor. Çocuklarımızın korkak, pasif kendisini ifade edemeyen birisi olmaması için, bu tür faaliyetlere çocuklarımızı katarak kendine güvenen, kültürünü özümsemiş bir genç olarak yetişmelerini sağlayabilirsiniz. Az önce başkanımızın dediği gibi 600 tane çocuğumuz folkrol öğrenmiş. Ekip olmalarından ziyade bir düğünde veya bir etkinlikte kalkıp oynayabiliyorlarsa bu gerçekten çok önemli bir iştir. Ben bu faaliyeti düzenleyen Derneğe ve Gençlik Kollarına çok teşekkür ediyorum.  Ayrıca İstanbul Eyüp’te 3 ay önce bir Bayburt Derneği kurduk ve daha bir büromuzun olmamasına rağmen hemen bu yarışmaya çocuklarımızı soktuk. Bu yönüyle de köy derneklerinden sadece cenazelerde ve düğünlerde bir araya gelmenin ötesinde kültürünü yaşatan, çeşitli etkinliklerle gençleri bir araya toplayan dernekler olmalıyız, dedi.

Konuşmacıların ardından yöresel sanatçılar Necmi Devran ve Bünyamin Oraç programda sahne alarak türküleriyle izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattı. Yarışmaya katılımlarından dolayı bütün derneklere madalya ve diploma verilirken ilk üç derneğe birincilik, ikincilik ve üçüncülük kupaları verildi. Son olarak Hançer Barı oynandıktan sonra ödül töreninin ardından çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.

You may also like

Leave a Comment