DERNEK TARİHİ

by admin

1947’den günümüze Bayburt Kültür ve Yardım Derneği

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği (Cemiyeti) Bayburt adına 12.ARALIK 1947 yılında kurulan ilk Sivil Toplum Kuruluşudur. Yetmiş üç  yıldır özellikle Büyükşehirlerimizde yaşayan hemşerilerimize tarihsel bilinç, öz değerlerimizden kopmama, kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması, şehirlilik bilinci kazandırılması, toplumsal dayanışma ve kaynaşma çabaları, maddi manevi yardımlar, sportif organizasyonları ile çeşitli sosyal ve kültürel etkinlik gibi geniş bir yelpazede çalışmalarını sürdürmektedir.

Derneğimizin Merkezi İstanbul Fatih ilçesindedir.

Bağcılar,Bahçelievler,Esenler , Avcılar, Tuzla,Çorlu,Kapaklı,Şubeleri Gençlik  kolları, Kadın Kolları ve bünyesinde kurulu bulunan 8 komisyonu ile hemşerilerimize hizmet sunmaktadır .

Faaliyetlerimizi ana başlıklarla ifade edersek Kuruluşunun ilk yılında Bayburt’umuzun kurtuluşunu Beyoğlu halk evinde düzenlediği bir programla Bayburt dışında kutlama geleneğini kuruluşundan bu güne  kadar geleneğin yaşatılması adına her yıl 21 Şubat kutlama ve anma gecelileri ve çeşitli paneller organize edilerek gurbette yaşayan hemşerilerine tarih bilincini hatırlatma ve ecdadımızın ne şartlarda bu vatanı bizlere emanet ettiğini yılda bir kez dahi olsa hatırlatma imkânı buluyoruz. Düzenlenen bu anma kaynaşma geceleriyle Bayburt’un tanıtımına ve hemşerilerimizin tanışma ve kaynaşmalarına katkı sağlanmaktadır.1989 yılında düzenlenen gecemize Dönemin Başbakanı 9.Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal, 2008 yılında düzenlenen gecemize Dönemin T.B.M.M Başkanı Sayın Köksal Toptan ve Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın katılımı bizler için farklı bir gurur kaynağı olmuştur.Gecelerimize Devlet Bakanları,Milletvekilleri,Valilerimiz ve Belediye Başkanları her yıl katılım sağlamışlardır.

2001 yılında İstanbul’da faaliyet gösteren Köy derneklerimizin biri birlerini tanımaları ve gençlerimizin bir araya gelerek kaynaşmalarına yönelik olarak düzenlenen futbol turnuvamıza Avrupa yakasından 64.köy derneğimizin çeşitli dönemlerde katılımıyla geleneksel futbol turnuvası düzenlenmektedir 2010 yılında onuncusunu düzenlediğimiz turnuvamızın finaline Spordan sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Faruk Nafiz Özak  çeşitli dönemlerde açılış ve kapanışlarımıza Sayın Şenol Güneş,Sayın Ziya Doğan,Sayın Hakan Ünsal,Sayın Arda Turan ve Spor Program Yapımcısı Erdoğan Arıkan ,Milletvekili  ve Milli güreşçimiz HamzaYerlikaya’nın Katılımı sağlandı her yıl Mayıs ayının birinci haftasında başlayıp Haziran ayının üçüncü haftasında sona eren turnuvamız sekiz hafta süresince İstanbul’da Bayburtluların adeta kendi liglerini oluşturarak hafta sonları Esenler,Bahçelievler,Bağcılar ve Esenyurt stadyumlarında  bir araya gelerek tanışma ve kaynaşmalarına imkan sunulmaktadır.

Dernekler Arası 6.7.8 sınıflarda okuyan çocuklarımıza yönelik geleneksel bilgi yarışması 2006 yılından beri düzenlenerek çocuklarımızın Bayburt’u ve derneklerimizi daha iyi tanımaları,tanışıp kaynaşmaları adına önemli faaliyetlerimizden birisidir.

Ramazan ayı içerisinde İstanbul’da çeşitli belediyelerimizin organize ettiği ramazan etkinliklerine dernek olarak katılarak bizler gibi diğer Anadolu şehirlerinden gelerek Gurbeti Memleket yapan insanlarımızla kaynaşmak ve biri birimizin yöresel ve kültürel değerlerini tanımak adına çeşitli tanıtım stantları açarak Bayburt’umuzu ve derneğimizi en iyi şekilde tanıtma çabası içerisindeyiz.

İftar Sofralarında Bayburtlu hemşerilerimizi bir araya getirerek geleneksel iftar yemeklerinde, tanışma kaynaşmalarını sağlıyoruz. İhtiyaçlı olan ailelere maddi imkânlar çerçevesinde ayni ve nakdi yardımlar yapıyoruz.

Kadın Kollarımız bünyesinde dünya kadınlar günü etkinlikleri ve kermesler düzenleyerek genç kızlarımız ve eşlerimizin sıkça bir araya gelmelerine imkân sunuyoruz.

Gençlik Kolları bünyemizde yöresel halk oyunları kursları düzenlenerek gençlerimizin kültürümüzü öğrenmeleri ve bu geleneğin yaşatılmasına özen gösteriyoruz.