Bayburt Kültür ve Yardım Derneği BayProje’yi ağırladı

by admin

Bayburt’un ekonomik açıdan kalkınmasına yönelik çalışmalar içeren ve Türkiye genelinde birçok yerde tanıtım toplantıları gerçekleştiren BAYPROJE, bilgilendirme amaçlı toplantılarına Bayburt Kültür ve Yardım Derneğinin verdiği sabah kahvaltısında devam etti. Toplantı da Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BayProje), hedeflerini ve projelerini katılımcılara sundu.

BAYPROJE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıfat Yıldız, Bayburt’un her alanda kalkınması için seferber olduklarını söyledi.  Kahvaltılı toplantıda BAYPROJE Başkanı Prof. Dr. Rıfat Yıldız, “Mesleklerinde belli bir noktaya gelmiş bizleri büyüten ve manevi olarak besleyen Bayburt için kendimize yönelttiğimiz; ‘memleketimize olan vefa borcumuzu nasıl ödeyebiliriz?’ sorusunun cevabını arıyoruz. Bu sorunun üzerimizde bıraktığı huzursuzluğu ortadan kaldırmaya yönelik çalışma başlattık.” dedi.

Yıldız şöyle konuştu: “Bayburt’un sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyini, potansiyellerini ve rekabet gücünü artırmak için; mesleğinde ve iş hayatında belli aşamaları kat etmiş, Bayburt için söyleyecek sözü ve paylaşacak bilgisi olan, proje üretmeye veya katkıda bulunmaya talip olanların güçlerini bir araya getirerek Bayburt’a hizmet etme imkânlarını ortaya koymaktır.” Dedi.

BayProje Yönetim Kurulu üyesi Akın Bayrak’da, İlimiz hakkında istatistiksel veriler verdi ve Bayburt’un köklü tarihi mirasından bahsetti.

Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Bayburt’ta iş yapabilmesi için proje olması gerektiğini ifade etti. Projeleri gerçekleştirmede maddi sıkıntıların yaşanabileceğini ancak BayProjenin her zaman yanında olmamız gerektiğini söyledi.

Güngören Bel. Başk. Yard. Ensar Özcan, BayProje yetkililerine proje üretmeyi bir akademik olarak yaptığını fakat eskiden beri bir sıkıntı olduğunu ifade etti. Projeler üretilerek neye ihtiyacımız varsa bunun bilinmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Gökhan Zeybek, Üniversite bünyesin Bayburt taşıyla alakalı Meslek Yüksek Okulunun açılması gerekliliği üzerinde durdu.

Bağcılar Belediye Meclis Üyesi Necati Durmuş, Kopuz bölgesinde eskiden beri mevcut olan Bayburt Mermeri üzerinde mutlaka bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çelik, Yapılan çalışmaların Bayburt Merkezli olması gerekliliği üzerinde görüş bildirdi.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkan Vekili Kemal Yetişen, BayProjenin STK yönünün güçlenmesi adına yönetim kurulu üyelerinin Bayburt ağırlıklı olması gerektiğini ifade etti.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Muhasip üyesi Bayram Ağdağ, Arkadaş grupları oluşturularak hazırlanacak olan Bayburt turizm tanıtım rehberi eşliğinde çocuklarıyla birlikte mutlaka Bayburt’a geziler düzenlenmesi gerekliliği üzerinde durdu.

Esenyurt Belediyesi Başkan Danışmanı Abdullah Yılmaz, BayProjenin üreteceği kapsamlı projelerde Esenyurt Belediyesi olarak üzerlerine düşen tüm sorumlulukların tıpkı Çoruh Nehrinin peyzaj çalışmaları üstlendikleri gibi diğer projelere de katkı sunacaklarını ifade etti.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur, Katılımcılara şahsı ve yönetim kurulu adına davetlerine icabet ettikleri için teşekkür etti. BayProjenin yapacağı özelikle kültürel faaliyetler kapsamında her türlü istişareye ve desteğe açık olduklarını, Bayburt’un il olma serüveninde ki birlikteliğinin mutlaka bir doktora tezi hazırlattırılıp Bayburt arşivinde yer alması gerektiğini ve bu çalışmalarında maddi boyutunu dernek olarak karşılamaya hazır olduklarını ifade etti.

Toplantıya Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Güngören Belediye Başkan Yard. Ensar Özcan, Bahçelievler Belediye Başkan Yard. İ.Hakkı Özhan, BayProje Başkanı Prof.Dr. Rıfat Yıldız, BayProje Yönetim Kurulu Üyesi Akın Bayrak, Esenyurt Belediyesi Başkan Danışmanı Abdullah Yılmaz, Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Gökhan Zeybek, Bahçelievler Belediye Meclis Üyesi Ayhan Çeçen, Bağcılar Belediye Meclis Üyesi Zarif Türk ve Necati Durmuş, İl Genel Meclis Üyesi Kenan Kiloken, Kağıthane Belediye Meclis Üyesi Selami Akgün ve Gürsel Balahorlu, Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Mehmet Adıgüzel ve Tuzla Belediye Meclis Üyesi Özcan Karakaş katıldı.

You may also like

Leave a Comment