BAHÇELİEVLER’DE TÜRKÜ GECESİ

by admin

Bahçelievler Belediyesinin düzenlemiş olduğu yöresel türkü gecesinin ilki Bayburt oldu.

Türk Halk Müziği Korosunun seslendirdiği birbirinden güzel Bayburt Türküleri dinleyenlerini mest etti. Hemşehrilerimizin yoğun ilgi gösterdiği gecede sürprizler de yaşandı. Bayburt Kültür ve Yardım Denreği Gençlik Kolları Erkek ve Kız Bar ekibi ilk olarak sahneye çıktı. Geceye katılan sanatçılarımız arasında Muhsin Bayburtlu hemşehrilerimize duygulu anlar yaşattı. Deli Kız tiplemesiyle Öcal Siyer ise hemşehrilerimizi coşturdu.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ve Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur birer selamlama konuşması yaptılar. Konuşmalarında İstanbul’da böyle bir gecede Bayburt Türkülerinin yaşandığını ifade ettiler. Hepimizin kendinden bir şeyler bulduğu bazen acı, bazen neşenin aktarıldığı türküler birer kültürel mirasımızdır. Bugünde burada bunun örneklerini hep birlikte burada yaşayacağız dediler.

Türk Halk Müziği Korosu şefi Cenap Güngör yönetimindeki konserde, Aydoğar Ayistandan, Geydim Çarıklarımı, Bacadan Aşıyor Ayvanın Dalı, Deli Kız, Ey Gül Dalı, Bugün Günlerden Cumadır Cuma, Karşıki Tarlada Herg Eden Oğlan, Bir Sandığım Vardır Sırnadan Telden, Söyleyim Bayburdun Vasfı Halini, Örene Bak Örene, Mendilimde Kar Getir, Bebeğin Beşiği Çamdan,  Vardımki Yurdundan Ayak Göçürmüş, Baba Ben Dervişmiyem ve Kara Basma İz Olurla birbirinde farklı on beş tane Yöresel Bayburt türkülerimiz okundu.

Ayrıca solist olarak Tuğçe Akyıldız Bir sandığım vardır Sırmadan Telden ve Durmuş Sağlam Vardım ki Yurdundan Ayak Göçürmüş türkülerini seslendirdiler.

Programla katılan arasında Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur ve yönetim kurulu, Güngören Belediye Başkan Yard. Ensar Özcan ve çok sayıda vatandaşlarımız vardı.

You may also like

Leave a Comment